Naozaj viete všetko o vráskach?

  
    Prvé vrásky sa zvyknú objavovať na tvári človeka v oblastiach, kde sa pokožka pri mimike prirodzene prehýba. Prečo vrásky vlastne vznikajú? Vyvíjajú sa v dôsledku toho, že koža sa časom stáva tenšou a menej elastickou,  čo znamená, že je menej schopná chrániť sa pred poškodením. Vrásky sa zvyčajne objavujú aj na častiach tela, ktoré sú najviac vystavené slnku, ako je tvár a krk, vrch rúk a paží.  Sú prirodzenou súčasťou starnutia a týkajú sa každého.
   Výrazy tváre, ako je úsmev, mračenie alebo žmúrenie, vedú k vzniku jemných liniek a vrások už v mladom veku. Tieto línie sa prehlbujú, keď človek starne. Keď je človek mladý, jeho koža je pružná. S pribúdajúcim vekom koža stráca svoju pružnosť a je pre ňu ťažšie vrátiť sa do pôvodného stavu, čo vedie k trvalým ryhám. Ako vrásky vyhľadiť? Nižšie si prezradíme aj to, začneme však faktormi, ktoré tvorbu vrások podporujú.

 

Faktory ovplyvňujúce tvorbu vrások 

- vystavenie sa slnku
- dehydratácia
- fajčenie
- lieky
- environmentálne a genetické faktory

 
  Vystavenie ultrafialovému (UV) žiareniu pri opaľovaní, soláriách a vonkajších športoch zvyšuje tvorbu vrások. UV svetlo rozkladá  vlákna v pokožke, tieto vlákna tvoria spojivové tkanivo, ktoré spevňuje pokožku. Keď sa táto vrstva rozpadne, pokožka sa stáva slabšou a menej pružnou. Koža začína slabnúť a objavujú sa vrásky. Tmavšia pokožka obsahuje viac melanínu a chráni pred mnohými škodlivými účinkami UV žiarenia. Ľudia, ktorí pracujú na slnku, majú vyššiu šancu na skoré vrásky. Nosenie odevov, ktoré zakrývajú pokožku, ako sú klobúky alebo dlhé rukávy, môže oddialiť vznik vrások. Pravidelné fajčenie urýchľuje proces starnutia pokožky, pretože znižuje jej prekrvenie. Alkohol ju dehydruje a na suchej pokožke sa častejšie tvoria vrásky.
 

Ako vyhladiť vrásky a čo na vrásky pomáha?

 
Botulotoxínové injekcie – toto ošetrenie na redukciu vrások má za cieľ uvoľniť svaly čela a očných kútikov, čím sa zníži viditeľnosť „aktívnych vrások“, ktoré sú spôsobené svalovou aktivitou. Výsledky tohto ošetrenia na omladenie pokožky môžu trvať až štyri mesiace.
 
Dermálne výplne – pri tomto ošetrení sa používajú injekcie kyseliny hyalurónovej, prírodnej látky, ktorá prispieva k pohode a elasticite pokožky. Keďže produkcia kyseliny hyalurónovej s vekom klesá, výplne fungujú ako „doplňujúce“. Výsledky môžu trvať až 12 mesiacov.
 
Chemický peeling - aplikácia chemického roztoku na požadované oblasti, čo spôsobí, že sa odumretá koža olúpe. Regenerovaná pokožka má tendenciu byť hladšia ako stará pokožka. Ľudia si môžu kúpiť niektoré druhy chemického peelingu bez receptu lekára. Najlepšie je však konzultovať liečbu s odborným lekárom.
 
Dermabrázia - šetrné a neinvazívne zbrusovanie povrchovej vrstvy pokožky na odstránenie jaziev a jemných vrások. Cieľom je dodať pokožke sviežejší a hladší vzhľad.
 

Prevencia pred tvorbou vrások

 
Každý má vrásky okolo očí a linky na tvári, ktoré sa časom stávajú výraznejšie. Niektoré spôsoby, ako zabrániť alebo obmedziť ich rozvoj, zahŕňajú:
 
Používanie ochrany pred slnkom - Vyhýbanie sa UV žiareniu znižuje poškodenie kože. Dermatológovia radia nosiť klobúk a oblečenie na ochranu pokožky a každý deň používať opaľovací krém s SPF 30 alebo vyšším.
Pravidelné zvlhčovanie - Hydratácia zabraňuje vysušeniu, čo znižuje možnosť tvorby vrások.
Odvykanie od fajčenia - Fajčenie výrazne urýchľuje starnutie pokožky a spôsobuje jej vrásky.
Pite menej alkoholu - Alkohol dehydruje pokožku, čo časom spôsobuje poškodenie.
Konzumácia zdravej, vyváženej stravy - Jesť veľa ovocia a zeleniny môže zabrániť poškodeniu pokožky, zatiaľ čo cukor a rafinované sacharidy môžu urýchliť starnutie pokožky.
Umývanie tváre dvakrát denne -  Použite jemný čistiaci prostriedok
Umývanie tváre po silnom potení - Pot môže dráždiť pokožku a časom spôsobiť poškodenie. To platí najmä pri nosení klobúka alebo prilby.
Potravinové doplnky – vhodné potravinové doplnky na tvorbu vrások pomáhajú regenerovať pokožku, hydratujú ju a môžu zabraňovať tvorbe vrások.
 
  Vrásky sú bežnou súčasťou starnutia. Áno, čas sa nedá zastaviť, ale ich tvorenie máme vo svojich rukách. Ak si zoberiete k srdcu zopár našich rád, zmeníte životný štýl a stravu, doprajete svojej pokožke viac času. Návštevu dermatológa sa snažte odkladať až nakoniec.
 

Zobraziť v blogu