Čo je Matcha a prečo by ste ho mali piť pravidelne?

 
    Na jednoduchú otázku Čo je Matcha, existuje jednoduchá odpoveď: je to čaj. Presnejšie japonský zelený čaj vyrobený z jemne drvených čajových lístkov, čo prezrádza už aj preklad slova Matcha z japončiny - mletý čaj. Má mierne horkastú rastlinnú chuť a sviežu zelenú farbu. Je to dôsledok vysokého obsahu chlorofylu v listoch. Matcha je už po stáročia základným produktom pri japonských čajových obradoch. V posledných rokoch naberá na popularite na celom svete hlavne pre zdravotné benefity v ňom obsiahnutých látok. Pre mnohých prekvapivo, Matcha pôvodom pochádza z Číny, odkiaľ sa časom rozšíril do Japonska. Kým v Číne časom padol do zabudnutia, v Japonsku sa tešil stále väčšej popularite.
 

Niekoľko výhod pitia čaju Matcha

   Bežný zelený čaj je zdroj antioxidantov. Matcha má však oveľa viac výhod. Pomáha znížovať krvný tlak a pôsobí pozitívne pred vznikom kardiovaskulárnych ochorení a zvýšením metabolizmu pomáha so znižovaním telesnej hmotnosti. Obsahuje viac kofeínu ako bežný zelený čaj, ale nespôsobuje problémy ako káva. Od bežných zelených čajov sa Matcha líši aj tým, že sa čajové lístky konzumujú prakticky celé. Naše telo tak dokáže prijať do organizmu viac zdravých zložiek ako z iných druhov čaju, keďže z týchto čajov prijíma organizmus len látky rozpustené vo vode. Matcha obsahuje aj vitamíny A, B, C a E a tiež aminokyseliny a antioxidanty ako EGCG, ktoré majú protizápalové účinky a posilňujú imunitný systém.
 

Príprava čaju Matcha

    Už samotná príprava čaju Matcha sa odlišuje od zaliatia bežného čaju. Bežný čaj po vylúhovaní odstránime z nápoja, takže konzumujeme vylúhovanú rastlinu. Čaj Matcha sa pripravuje rozšľahaním kvalitných lístkov v teplej vode alebo mlieku. Ale nie krúživým pohybom ako keď šľaháme vajíčka. Špeciálnou bambusovou metličkou  prudko šľaháme zo strany na stranu. Pri krúživom pohybe sa nám nevytvorí pena. Klasickou vidličkou alebo lyžičkou nápoj určite nevyšľaháte. Tradičný nápoj je iba voda a rastlina, my môžeme doliať aj mlieko pre prípravu latte. Chutný nápoj je aj keď použijeme kokosové alebo mandľové mlieko. Pred prípravou je dobré čaj preosiať, nebude pri šľahaní vytvárať hrudky. Ak je pre vás nápoj moc horký, doslaďte si ho trochou medu alebo javorového sirupu. V lete skúste do našľahaného nápoja pridať čerstvú ovocnú šťavu. Čaj vyšľahaný za studena doplnený šťavou s citrusov je experiment, ktorý si zamilujete.
 

Skladovanie čaju Matcha

    Matcha nemá dlhú trvanlivosť, najlepší je vždy čerstvý, preto ho nekupujte vo veľkom množstve. Pre zachovanie kvality a účinkov čaju skladujte otvorené balenie skladujte v chladničke, udržíte tak lístky dlho čerstvé. Pri skladovaní môžete o čaji Matcha rozmýšlať ako o čerstvej zelenine, akurát že sa Matcha nesmie vystaviť slnečnému žiareniu.
 

Pri pití Matcha čaju si dajte pozor na tieto veci

Ako sme už spomínali, Matcha nemá dlhú trvanlivosť, respektíve stráca po otvorení rýchlo na kvalite. Ideálne je teda kupovať menšie balenia alebo čaj Matcha spotrebovať čo najskôr po otvorení. Čaj Matcha by sa ďalej nemal piť k jedlu a to preto, lebo obsahuje kyselinu šťavelovú, ktorá znižuje vstrebateľnosť minerálov a väčšiny stopových prvkov. Piť by sa preto mal najskôr 1 hodinu po konzumácii jedla. Platí aj to, že Matcha nie je patentovaný produkt. Kvalita ponúkaných produktov sa môže preto líšiť, čo rozoznáte hlavne na výslednej chuti čaju. Aj to je jeden z dôvodov, prečo sú v cenách čajov Matcha také rozdiely - tie menej kvalitné sa snažia na trhu presadiť nižšou cenou. U nás na TotalVital.sk si samozrejme potrpíme na vysoko kvalitnú Matchu.

Zobraziť v blogu