Správne dojčenie - základné zásady

žena dojčí chlapčeka

Keď správne dojčíte, dáte svojmu dieťaťu zdravý štart, ktorý vydrží po celý život. Materské mlieko je ideálna výživa pre vaše dieťa. Podľa najnovších výskumov správne dojčenie šetrí životy, peniaze a čas. Bunky, hormóny a protilátky v materskom mlieku pomáhajú chrániť deti pred pred rôznymi chorobami v budúcnosti. Táto ochrana je jedinečná a mení sa každý deň, aby vyhovovala rastúcim potrebám vášho dieťaťa. Dojčené deti majú v detstve nižšie riziko vzniku astmy, leukémie, obezity, atopického ekzému, SIDS a infekcií dolných dýchacích ciest. Podľa odporúčaní odborníkov by malo dojča dostávať iba materské mlieko do veku 6 mesiacov - samozrejme ak je to možné, stojí za to pokračovať v správnom dojčení aj v období prikrmovania.
 

Pýta si? Tak mu dajte

 
    V súčasnosti je jedným z najpopulárnejších trendov tzv. „dojčenie na požiadanie“. Pointa je v tom, že dojčenie sa v zásade robí podľa potrieb dieťaťa. To znamená, že bábätko saje, kedy a ako dlho chce. Čas a trvanie dojčenia neurčujete matka, ale dieťa.
Avšak, aby ste vedeli, kedy priložiť bábätko k prsníku, musíte sledovať každú jednu jeho vibráciu. Dieťa môže signalizovať hlad rôznymi spôsobmi. Prvé príznaky sú nasledovné, dieťa:
-mľaská,
-otvára si ústočká,
-oblizuje si pery,
-priloží si ruku k ústam, prípadne si ju cmúľa,
-točí hlavičkou,
-vyplazuje jazyk.
   
     V ideálnom prípade priložíte dieťa k prsníku už pri týchto skorých príznakoch, aby mohlo papať. Ak matka nereaguje na tieto skoré príznaky hladu, dieťa bude nepokojné a začne plakať. Nepokojnosť a plač sú jednoznačným znamením neskorého hladu. V takom prípade je potrebné dieťa najskôr upokojiť, až potom sa môžete pustiť do dojčenia.
 

Ak chcete dojčiť správne, myslite aj na seba

 
   Počas tehotenstva bábätko potrebuje výživné látky, vitamíny a minerály, tie počas tehotenstva získava prostredníctvom pupočnej šnúry a po pôrode materským mliekom. Ak váš organizmus nie je pripravený na túto mimoriadnu záťaž, nedostane od neho bábätko potrebné množstvo látok.
Zdravá strava síce vo veľkej miere prispieva k dostatočnej hladine vitamínov a minerálov v tele, ale počas tehotenstva a dojčenia samostatná strava nestačí, aspoň nie na 100%. Je potrebné doplniť potrebné vitamíny a minerály pomocou vitamínových prípravkov určených tehotným ženám. Tieto vitamíny poskytujú potrebné látky počas tehotenstva. Vitamínov pre tehotné ženy sa nemusíte vzdať ani počas dojčenia, pretože existujú  vitamíny vyvinuté špeciálne pre obdobie po pôrode. Nedostatočný príjem tekutín môže byť tiež problémom počas dojčenia. Uistite sa, že pijete pravidelne. Musíte venovať pozornosť nielen množstvu tekutín, ale aj tomu, čo pijete. Tekutina by mala byť voda, nie kofeínový nápoj, a pokiaľ je to možné, vyhnite sa príliš sladkým nealkoholickým nápojom.
V obchodoch dostanete rôzne nápoje podporujúce tvorbu materského mlieko, čaje obohacujúce mlieko. Ale o ich konzumácii sa nezabudnite najskôr poradiť so svojou zdravotnou sestrou alebo detským lekárom. Pre dostatočné množstvo energie, počas celého dňa, môžete vyskúšať denne dúšok zeleného čaju Matcha Samurai.
 

Pripravte sa už pred pôrodom

  Absolvujte kurz správneho dojčenia. Tehotné ženy, ktoré sa učia o tom, ako dojčiť, majú väčšiu pravdepodobnosť, že budú dojčiť, ako tie, ktoré to neurobia. Kurzy správneho dojčenia ponúkajú tehotným ženám a ich partnerom možnosť pripraviť sa a klásť otázky ešte pred príchodom bábätka.
Požiadajte svojho lekára, aby vám odporučil laktačnú poradkyňu. S laktačnou poradkyňou si môžete nadviazať vzťah ešte pred príchodom bábätka, aby ste mali po narodení pripravenú podporu.
Porozprávajte sa so svojím lekárom o svojom zdraví, diskutujte o akejkoľvek operácii prsníka alebo zranení, ktoré ste mohli mať. 

Zobraziť v blogu